Sytuacja epidemiologiczna wpłynęła na niemal wszystkie dziedziny naszego życia. Zmiany dotknęły także sposobu świadczenia pracy, miejsca jej wykonywania, jak również sposobu rozwiązania stosunku pracy.
W ostatnim czasie jedna z naszych klientek otrzymała wypowiedzenie umowy o pracę. Wypowiedzenie pracodawca przesłał na jej służbowego maila. Okazało się, że oprócz niej pracodawca zwolnił w ten sam sposób jeszcze pięciu innych pracowników. U klientki pojawiły się uzasadnione wątpliwości, czy takie wypowiedzenie umowy o pracę jest skuteczne?
Należy zauważyć, że w ostatnio taka forma komunikowania się pracodawcy z pracownikiem, także w tak istotnych kwestiach jak rozwiązanie stosunku pracy zyskała na popularności. Jest to niejako skutkiem zmodyfikowania przez ustawodawcę, zasady doręczania za pośrednictwem poczty. Zgodnie z art. 98 Tarczy 2.0. pisma nadanego przesyłką poleconą, którego termin odbioru określony w awizo przypada w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, nie można uznać za doręczone w tych stanach oraz przed upływem 14 dni od dnia ich zniesienia (poza wyjątkami, które nie dotyczą stosunku pracy).
Zanim wprowadzono ten przepis, wystarczyło, że pracodawca wysłał wypowiedzenie umowy o pracę pocztą za potwierdzeniem odbioru na ostatni przekazany przez pracownika adres zamieszkania. Nawet gdy przesyłki nie udało się prawidłowo doręczyć, za chwilę złożenia oświadczenia woli o rozwiązaniu stosunku pracy uznawało się moment, w którym adresat miał możliwość zapoznania się z przesyłką (najpóźniej jest to ostatni możliwy dzień odbioru przesyłki wskazany na powtórnym awizo).
Czy jednak każda wiadomość mailowa zawierająca informację o rozwiązaniu z pracownikiem stosunku pracy może być uznana za skuteczne i zgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę?
W ocenie prawidłowości takiego oświadczenia z pomocą przychodzą przepisy zrównujące oświadczenie w formie pisemnej z oświadczeniem w formie elektronicznej, które zostało złożone z użyciem kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Oznacza to, że pracodawca faktycznie może sporządzić oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę w postaci cyfrowej i w takiej formie przesłać je do pracownika np. poprzez pocztę elektroniczną, jeśli użyje kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Zwolnienie pracownika za pośrednictwem skrzynki elektronicznej jest ważne, ale bez złożenia kwalifikowanego podpisu będzie wadliwe. Ponieważ oświadczenie bez certyfikowanego podpisu nie stanowi formy pisemnej, która jest wymagana przy rozwiązywaniu stosunku pracy. Takie wypowiedzenie będzie ważne i wywoła skutki prawne, lecz będzie możliwe do zakwestionowania przed sądem, co w konsekwencji może skutkować przywróceniem pracownika do pracy lub przyznaniem mu odszkodowania.