Od 1 stycznia bieżącego roku wszystkie spółki komandytowe stały się podatnikiem CIT niezależnie od skali oraz rodzaju prowadzonej działalności.
Przepisy dotyczące opodatkowania spółek komandytowych (a także spółek jawnych, o czym jeszcze napiszemy) CIT weszły w życie od 1 stycznia 2021 r. Na etapie prac legislacyjnych wprowadzono jednak zmianę, zgodnie z którą spółki komandytowe mogły zdecydować o odroczeniu stosowania nowych regulacji i w efekcie uzyskaniu statusu podatnika dopiero 1 maja 2021 r.
Pamiętajmy jednak, że w takim wypadku należy zamknąć księgi rachunkowe na dzień 30 kwietnia 2021 r.
Konsekwencją wejścia w życie znowelizowanych przepisów, jest opodatkowanie spółek na dwóch poziomach, tj. na poziomie spółki oraz na poziomie jej wspólników.
Dochód spółki komandytowej obejmie podatek według stawki podstawowej 19% lub stawki preferencyjnej w wysokości 9%, dotyczącej małych podatników. Z kolei wspólnicy będą mieli obowiązek zapłacić podatek od wypłaconych na ich rzecz zysków spółki. W tym wypadku to charakter uczestnictwa w spółce będzie warunkował sposób opodatkowania.
Zysk wypłacany na rzecz komplementariusza będzie opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19%. Jednocześnie będzie on uprawniony do odliczenia od podatku od zysku, wartości podatku zapłaconego przez spółkę komandytową, w części odpowiadającej jego udziałowi w zysku spółki. Oznacza to, że komplementariusz odpowiadający pełnym majątkiem za zobowiązania spółki komandytowej, nie zapłaci podatku od wypłaconego na jego rzecz zysku o ile spółka komandytowa będzie płacić podatek w wysokości 19%. W przypadku zaś, kiedy spółka komandytowa będzie korzystać ze stawki preferencyjnej 9%, komplementariusz zapłaci 10%.
Również zysk wypłacany na rzecz komandytariusza będzie opodatkowany podatkiem zryczałtowanym w wysokości 19%. Jednak komandytariusz, w przeciwieństwie do komplementariusza, nie będzie miał możliwości odliczenia podatku dochodowego zapłaconego przez spółkę komandytową.
Dodam, że znowelizowane przepisy przewidują zwolnienie z opodatkowania przychodów osiąganych za pośrednictwem spółki komandytowej w kwocie odpowiadającej 50% przychodów uzyskanych przez komandytariusza z tytułu udziału w zyskach w spółce komandytowej, nie więcej jednak niż 60 000 zł takich przychodów uzyskanych w roku podatkowym odrębnie z tytułu udziału w zyskach w każdej takiej spółce komandytowej, w której podatnik jest komandytariuszem.
Komandytariusz, który będzie chciał skorzystać ze zwolnienia będzie musiał wykazać spełnienie szeregu warunków, w szczególności:
- nie będzie mógł posiadać bezpośrednio lub pośrednio ponad 5% udziałów (akcji) w spółce posiadającej osobowość prawną lub spółce kapitałowej w organizacji będących komplementariuszem w tej spółce komandytowej,
- nie będzie mógł być członkiem zarządu komplementariusza spółki komandytowej,
- nie będzie mógł być podmiotem powiązanym ze wspólnikiem lub członkiem zarządu.
Analizując powyższe warunki należy uznać, że zwolnienie nie będzie częstą praktyką i co do zasady wypłata zysku ze spółki komandytowej na rzecz osoby fizycznej będącej komandytariuszem będzie opodatkowana.
Wspólnicy spółek komandytowych muszą się ponadto zetknąć z problemem, jakim jest kwestia wypłaty dotychczas osiągniętych zysków. Powstaje bowiem pytanie, czy skoro zostaną one wypłacone już po uzyskaniu przez spółkę statusu podatnika CIT, to czy konieczne będzie opodatkowanie ich wypłaty na nowych zasadach. Analiza przepisów przejściowych wskazuje, iż wypłata zysków wygenerowanych z działalności spółek komandytowych przed 1 stycznia lub 1 maja 2021 r. powinna być traktowana na obecnie obowiązujących zasadach. Tym samym należy zakładać, iż wypłata „starych” zysków nie powinna podlegać opodatkowaniu CIT i PIT.